Logowanie

Losowe zdjęcie

Jutras Joe


Ciekawostki

Jak szybko dynia rośnie i co można z niej zrobić?

 Wiele osób pyta mnie jak szybko dynia rośnie i co można z niej zrobić? ten krótki film wszystko wyjaśni.

 

Pumpkin - dynia

Lecznicze właściwości nasion

Dynia olbrzymia (Cucurbita maxima Duch.) W celu leczniczym wykorzystuje się dojrzałe nasiona. Zawierają one białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, delta-7-sterol, triterpeny, kwasy organiczne, witaminy z grupy B, witaminę C, selen i magnez. Ponadto nasiona zawierają duże ilości organicznie związanego cynku itp. W medycynie nasiona dyni wykorzystuje się w chorobach gruczołu krokowego (zapalenie prostaty, gruczolak prostaty) i pęcherza moczowego.

Dynia zamiast insuliny?

Liczbę osób chorych na cukrzycę szacuje się na ok. 230 mln, co stanowi 6% populacji ludzi dorosłych na całym świecie. Nic więc dziwnego, że badania mające na celu zwalczenie lub poważne ograniczenie tej choroby prowadzone są wciąż bardzo dynamicznie. Ostatnie doniesienie chińskich uczonych wskazuje, że problemy terapeutyczne można w znacznej mierze ominąć, stosując ekstrakt z dyni.

Naukowcy o dyni

Substancje wykryte w dyni mogą potencjalnie zastąpić lub drastycznie obniżyć dzienną dawkę insuliny podawanej osobom chorym na cukrzycę - wynika z najnowszych danych opublikowanych w czasopismach “Chemistry & Industry” oraz w “Journal of the Society of Chemical Industry” (SCI).

Dynia olbrzymia

Dynia olbrzymia jest bogata w karoten (prowitaminę A), witaminy C, B1, B2, PP oraz sole mineralne — fosforu, potasu, żelaza, wapnia i magnezu. Szczególnie cenione są odmiany o pomarańczowym miąższu, które zawierają dużo karotenu (głównie α i β) mającego działanie antyutleniające i inaktywujące wolne rodniki, co przeciwdziała nowotworom i chorobom układu krążenia.

Dynia w kulturze Indian

Archeolodzy ustalili, że dynia uprawiana była 7000 lat przed naszą erą przez dawnych Indian zamieszkujących tereny obecnego Peru.

made by Pumpkin.pl