Logowanie

Losowe zdjęcie

duża


przetwory

CHUTNEY  DYNIOWO-POMIDOROWY
Składniki:
400 g dyni, 300 g pomidorów, sól, 2 duże cebule pokrojone w talarki, 2 ząbki czosnku pokrojone w słupki, 1 łyżeczka zmielonej gorczycy, 1 łyżeczka rozgniecionych ziaren pieprzu, 1 laska cynamonu, 250 ml octu, 200 g brązowego cukru.

Przygotowanie:
Dynię umyć, obrać, oczyścić z pestek i włókien, pokroić w kostkę. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w ósemki. Posolić i osączyć na sicie. Wszystkie składniki włożyć do rondla i powoli doprowadzić do wrzenia. Ogrzewać przez 30 min do zgęstnienia sosu. Pod koniec gotowania często mieszać i uważać, by nie stał się zbyt gęsty, bo po ostudzeniu jeszcze zgęstnieje. Nałożyć do słoików i starannie zamknąć.

CHUTNEY  Z  DYNI  Z  MORELAMI  I  RODZYNKAMI
Składniki:
1 kg miąższu dyni pokrojonego w drobną kostkę, 2 drobno posiekane cebule, 200 g suszonych moreli, pokrojonych na małe kawałki, kawałek świeżego kłącza imbiru, drobno posiekanego, 250 g rodzynek sułtanek, 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka pieprzu ziarnistego, 1 kawałek cynamonu, 1 goździk, 250 g cukru trzcinowego, 70 ml octu winnego.

Przygotowanie:
Wszystkie składniki włożyć do rondla i zagotować. Dusić na małym ogniu pod przykryciem przez 60–90 min, tj. tak długo, aż dynia stanie się miękka, a płyn prawie całkowicie odparuje. Gorący chutney nałożyć do słoików z dobrym zamknięciem. W chłodnym miejscu można go przechowywać do 6 miesięcy.

CUKINIA  KISZONA
Małe cukinie (do 10 cm) można kisić w całości. Duże, po umyciu, trzeba pokrajać, a jeszcze większe, z wykształconym gniazdem nasiennym – przekrajać wzdłuż na pół, gniazdo razem z pestkami wyjąć, najlepiej łyżką o dość ostrym brzegu, a uzyskane połówki pokrajać na mniej więcej równe kawałki, np. wielkości połowy pudełka od zapałek. Ułożyć pokrajaną cukinię w słojach, dodając do każdego po kilka ząbków czosnku i po gałązce kopru.
Przygotować zalewę, gotując wodę z solą (na 1 l – 50 g soli). Gorącą zalać cukinię w słojach. Zamknąć i zostawić, np. na tacy, w temperaturze pokojowej. Po 3–4 dniach, gdy cukinia się już ukisi, trzeba ją pasteryzować w temperaturze ok. 80°C przez 15 min.
Uwaga: nie pasteryzowana cukinia stosunkowo szybko się przekwasi w temperaturze pokojowej i będzie niejadalna. Ale można ją przetrzymać w lodówce, nawet do 2 tygodni, bez pasteryzacji.

CUKINIA  PASTERYZOWANA
Składniki:
1 kg cukinii, 0,75 l wody, 30 g soli, 10 g cukru, 10 g kwasku cytrynowego, kilka gałązek kopru z nasionami, kilka ziaren pieprzu, 100 g cebuli, listek laurowy.

Przygotowanie:
Cukinię dokładnie umyć, opłukać, osuszyć i pokrajać na dość grube krążki. Układać w przygotowanych słojach, ciasno obok siebie. Do każdego słoika włożyć po odrobinie przypraw. Ugotować zalewę i gorącą napełnić słoiki do wysokości 2 cm poniżej otworu. Zamknąć i pasteryzować w temperaturze 95°C przez 15–20 min.

DYNIA - konfitura
Z rozkrojonej i oczyszczonej z pestek dyni powykrawać łyżeczką od wydrążania kartofli 1 funt okrągłych kulek lub pokrajać w drobną kostkę, albo talarki. Obgotować je w wodzie, a potem przelać zimną wodą, skropić sokiem z cytryny i kieliszkiem araku. Następnie zalać lekkim syropem z jednym funtem cukru i smażyć przez 10 minut. Nazajutrz dodać drugi funt cukru do syropu, wygotować go do odpowiedniej gęstości, a potem smażyć na wolnym ogniu dynię, aż się zrobi przezroczysta. Taka konfitura dobra jest osączona z syropu do ciasta.

DYNIA  MARYNOWANA  I
Składniki:
2 kg dyni, 500 g cukru, 1 szklanka octu, 1 szklanka wody, kilkanaście goździków.

Przygotowanie:
Dynię umyć, obrać, oczyścić z pestek i pokrajać w kostkę lub specjalną łyżeczką wydrążyć kuleczki. Cukier wymieszać z wodą i octem, zagotować, wsypać dynię i utrzymywać w stanie wrzenia 15 min. Dodać goździki i ponownie ostrożnie zagotować. Przełożyć do słoików i zamknąć.

DYNIA  MARYNOWANA  II
Składniki:
2 kg dyni oczyszczonej ze skóry i pestek, 1 kg cukru, 1 szklanka wody, 10–15 goździków, 30–50 g imbiru, ocet winny.

Przygotowanie:
Dynię pokrajać w kostkę i zalać taką ilością octu winnego, aby została całkowicie przykryta. Odstawić na 48 godz. Następnie przygotować syrop z cukru i wody; goździki i imbir (jeśli nie jest mielony) wsypać do woreczka z gazy i zanurzyć go we wrzącym syropie (imbir mielony wsypać do syropu bezpośrednio). Dynię odcedzić z zalewy octowej, włożyć do syropu i zagotować. Przełożyć gorącą razem z zalewą do małych słoików, tak by zawartość nie sięgała wyżej niż do 3/4 wysokości, zamknąć i pasteryzować w temperaturze zbliżonej do temperatury wrzenia wody przez 15–20 min.

DYNIA  MARYNOWANA  III
Składniki:
2 kg dyni, 1 kg cukru, 2 szklanki wody, 1 szklanka octu, kilka kawałeczków cynamonu, kilkanaście goździków.

Przygotowanie:
Umytą i obraną dynię oczyścić z pestek i pokrajać w kostkę. Wsypać do wrzącej wody i gotować przez 3 min. Odcedzić i przepłukać zimną wodą. Z cukru, wody i octu razem z przyprawami ugotować syrop, do wrzącego włożyć kawałki dyni. Podgrzewać i trzymać w temperaturze lekkiego wrzenia aż do chwili, gdy będzie stawała się szklista (ok. 30 min). Przełożyć do słoików i zamknąć.

DYNIA  MARYNOWANA (PO ŚLĄSKU)
Dojrzałą twardą dynię obrać, pokrajać w kostkę, wrzucić do wrzącej wody na 5 minut, osączyć i oziębić na sicie. Układać do słoi. Przygotować zalewę, biorąc na 2 szklanki wody niepełną szklankę 6% octu, 10 g soli i 50 g cukru, kilka goździków i kawałek laski cynamonowej. Zalewę zagotować, wrzącą ostrożnie zalewać dynię w słoikach, do każdego dodać parę listków estragonu lub rozmarynu. Zamknąć zakrętkami i pasteryzować w temperaturze 85°C – 15 min.

DYNIA  MARYNOWANA IV
Składniki:
2 kg dyni, 1/4 szklanki octu, 4 szklanki wody, 30 g soli, kawałek laski cynamonu.

Przygotowanie:
Umytą dynię obrać, oczyścić z pestek, pokrajać w kostkę lub specjalną łyżeczką wydrążyć kuleczki. Zanurzyć ją na sitku we wrzącej wodzie, odsączyć i wsypać do słoików. Przygotować zalewę z octu, soli i cynamonu. Gorącą zalać dynię i pasteryzować 15–20 min w temperaturze 85°C.


DYNIA  MARYNOWANA  NA  SŁODKO

Składniki:
2 kg dyni, 500 g cukru, 1/4 szklanki octu, 4 szklanki wody, kilkanaście goździków.

Przygotowanie:
Umytą dynię obrać, oczyścić z pestek, pokrajać w kostkę lub specjalną łyżeczką wydrążyć kuleczki. Zanurzyć ją na sitku we wrzącej wodzie, odsączyć i wsypać do słoików. Ugotować syrop z goździkami i octem. Gorącym zalać dynię i pasteryzować 15–20 min w temperaturze 85°C.

OSTRA  MARYNATA  Z  DYNI
Składniki:
1 kg dyni, goździki, cynamon, skórka cytrynowa.
Zalewa: 1 l wody, 250 g cukru, 20 g soli, 100 ml octu 10%.

Przygotowanie:
Dynie o zdrowym, zwartym miąższu obrać, pokrajać w foremną kostkę nożem falistym lub wydrążyć specjalną łyżeczką kulki. Bardzo krótko blanszować, uważając, by się nie rozpadała, i ułożyć od razu w słojach. Zagotować zalewę pod przykryciem i gorącą napełnić słoje. Do każdego słoja włożyć po kilka goździków, kawałek cynamonu i ewentualnie bardzo mały kawałek skórki z cytryny. Zamknięte opakowania pasteryzować 25 min.


SŁODKA  MARYNATA  Z  DYNI

Składniki:
1 kg dyni, goździki, cynamon, skórka cytrynowa.
Zalewa: 1 l wody, 700 g cukru, 20 g soli, 100 ml octu 10%.

Przygotowanie:
Dynię obrać, pokroić w równą kostkę lub wydrążyć łyżeczką kulki i obgotować w syropie z wody i połowy ilości cukru. Obgotowywać partiami i od razu składać do słoików. Syrop zakwasić przewidzianą ilością octu lub kwasu cytrynowego, dodać resztę cukru. Do każdego słoja dodać goździki, cynamon i skórkę z cytryny, zalać gorącym syropem. Słoje zamknąć i pasteryzować ok. 25 min.

DYNIA  PASTERYZOWANA  NA  SŁODKO
Składniki:
1 kg dyni żółtej, 0,5–0,75 l wody, 1,2 kg cukru, 10 g kwasku cytrynowego, cynamon, goździki, pieprz ziarnisty, ziele angielskie.

Przygotowanie:
Umytą dynię obrać, odrzucając włóknistą tkankę z pestkami, pokrajać lub wydrążyć kulistą łyżeczką. Pokrojoną dynię wrzucić do wrzątku na 2–3 min, aby trochę zmiękła (zblanszować), odcedzić i przepłukać zimną wodą. Do słoików włożyć po trochu aromatycznych przypraw i wsypać dynię. Ugotować zalewę z wody, cukru i kwasku cytrynowego, a następnie gorącą zalać dynię w słoikach. Zamknąć i pasteryzować 15–20 min w temperaturze 85°C. Tak przygotowana dynia nadaje się do dekoracji kremów o smaku kwaskowym, tortów, do potraw z mleka itp.

DYNIA  W  OCCIE
Składniki:
1 średniej wielkości dynia, 2 szklanki octu, 1 kg cukru, goździki: po jednym do każdego słoika.

Przygotowanie:
Umytą dynię obrać, usunąć miąższ, pokroić, posypać cukrem i zalać octem. Następnego dnia gotować według uznania (około 10 min). Przełożyć do słoików, dodać goździki i spasteryzować.

DYNIA  W  PRZECIERZE  ŻURAWINOWYM
Dynię obrać i pokroić w kostkę lub słupki. Na kilka minut zanurzyć na cedzaku we wrzącej wodzie, a następnie nakładać do słojów. Żurawiny umyć, przebrać, zalać małą ilością wody i pod przykryciem zagotować. Gorące żurawiny od razu przetrzeć przez sito. Przecier z żurawin zagotować z cukrem (do smaku) i gorącym napełnić słoiki z dynią. Słoje zamknąć i pasteryzować ok. 25 min. Tak przygotowaną dynię można podawać jako dodatek do mięsa i drobiu.

DŻEM  Z  DYNI  I  JABŁEK
Składniki:
1 kg dyni, 500 g kwaśnych jabłek, 700 g cukru, kilka goździków, mielony cynamon.

Przygotowanie:
Umytą i obraną dynię oczyścić z pestek i luźnego miękiszu, pokrajać na kawałki. Umyte jabłka pokrajać, wymieszać z pokrajaną dynią i rozparować pod przykryciem, a później dusić w odkrytym rondlu przez 30 min. Przetrzeć, dodać cukier i przyprawy i dalej podgrzewać, aż nieco zgęstnieje. Gorący dżem przełożyć do słoików i szczelnie zamknąć.


DŻEM  Z  DYNI  Z  BORÓWKAMI  LUB  ŻURAWINAMI

Składniki:
1 kg dyni, 500 g borówek albo żurawin, 750 g cukru.

Przygotowanie:
Dojrzałe borówki umyć i osączyć. Część z nich rozgnieść łyżką i w miazdze rozpuścić cukier. Podgrzać, dodać resztę borówek, a następnie dynię utartą na tarce o dużych otworach. Razem podgrzewać do chwili, aż wiórki dyni nabiorą szklistego wyglądu. Gorący dżem przełożyć do gorących słoików i zamknąć.

DŻEM  Z  KABACZKA  I  IMBIRU
Składniki:
1,5 kg kabaczka, 1 duża cytryna, ok. 1 kg cukru, 7 g mielonego imbiru.

Przygotowanie:
Obieramy kabaczek i usuwamy włókna oraz nasiona ze środka. Kroimy jędrny miąższ w małą kosteczkę i mieszamy z sokiem wyciśniętym z cytryny, zachowując skórkę. Ważymy kabaczek i dodajemy połowę wagi cukru. Zostawiamy na noc w chłodnym miejscu. Następnego dnia odcedzamy sok i zagotowujemy Dodajemy kabaczek, imbir i skórkę cytryny pokrojoną w cieniutkie paseczki i obgotowaną w wodzie, aż zmięknie. Od momentu powtórnego zawrzenia gotujemy powolutku przez pół godziny. Dodajemy tę samą ilość cukru co poprzednio, mieszamy aż do zupełnego rozpuszczenia. Gdy dżem zacznie gęstnieć, zbieramy pianę z wierzchu i przekładamy go do gorących, wysterylizowanych słoików. Natychmiast szczelnie je zamykamy.


KONFITURA  DYNIOWO-WANILIOWA

Składniki:
1 kg dyni, 3 pomarańcze, 3 laski wanilii, 50 ml soku z cytryny, 500 g cukru żelującego.

Przygotowanie:
Dynię obrać, usunąć pestki, miąższ pokroić w kostkę. Odważyć 750 g. Pomarańcze wyszorować, spłukać gorącą wodą, wytrzeć do sucha, ściąć trochę skórki bez białej warstwy i pokroić w cieniutkie paseczki. Następnie obrać pomarańcze całkowicie, wykroić miąższ spomiędzy błonek, z resztek wycisnąć sok. laski wanilii przeciąć wzdłuż, wyskrobać miąższ. Dynię, miąższ pomarańczy, sok z pomarańczy i cytryny doprowadzić w szerokim rondlu do wrzenia, gotować na małym ogniu mieszając przez 15 min. Dodać cukier żelujący (1:2), wszystko razem zagotować. Mieszając energicznie gotować na dość silnym ogniu przez 4 min. Dodać miąższ wanilii i skórkę z pomarańczy. Konfiturę odszumować i nałożyć do gorących słoików. Zamknąć, postawić do góry dnem do ostygnięcia.

KONFITURY  Z  DYNI
Składniki:
1,5 kg dyni, 1 kg cukru, 1 szklanka wody, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, 1 kieliszek araku lub wódki.

Przygotowanie:
Dynię umyć, oczyścić z ze skóry i miękiszu z pestkami, pokrajać w kostkę lub wydrążyć kuleczki. Zagotować wodę i zanurzyć w niej na sicie przygotowaną dynię, wyjąć i zanurzyć w zimnej wodzie. Skropić sokiem z cytryny i alkoholem. Przygotować syrop z cukru i wody i wrzucić do niego partiami dynię. Zamieszać i utrzymywać w stanie wrzenia przez 10 min, po czym odstawić. Gotowanie powtórzyć na drugi dzień do chwili, aż kawałki dyni staną się przejrzyste (nie rozgotować). Gorące konfitury przełożyć do słoików do pełna i zamknąć.


KONFITURY  Z  DYNI  Z  IMBIREM

Składniki:
1 kg dyni, 4 cytryny, kawałek świeżego kłącza imbiru, 4 łyżki calvadosu lub innego winiaku jabłkowego, 100 ml wody, 400 g cukru żelującego.

Przygotowanie:
Dynię i 2 cytryny pokroić na małe kawałki. Z pozostałych 2 cytryn wycisnąć sok. Imbir obrać i wycisnąć z niego sok. Wszystkie składniki doprowadzić ciągle mieszając do wrzenia i gotować 3 min. Napełnić słoiki, zamknąć.

MARMOLADA  DYNIOWA  Z  POMARAŃCZAMI
Składniki:
800 g dyni, 6 pomarańcz, 300 g cukru żelującego, 5 łyżek Amaretto lub Grand Marnier.

Przygotowanie:
Miąższ dyni pokroić w cienkie plastry. Z połowy pomarańcz wykroić białe części skórki i pokroić w bardzo cienkie paski. Gotować w małej ilości wody około 5 min. Odcedzić i ostudzić. Plastry dyni wymieszać z sokiem wyciśniętym z pomarańcz i gotować około 10 min pod przykryciem. Można też dodać ugotowane wcześniej części skórki pomarańczowej. Całość odstawić na 12, a następnie zmiksować, dodać cukier żelujący, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 2–3 min. Marmoladę doprawić likierem, gorącą nakładać do słoików, pasteryzować.

MARMOLADA  DYNIOWO-BANANOWA
Składniki:
Bardzo dojrzałe banany, miąższ dyni, cukier.

Przygotowanie:
Rozdrobnione banany i dynie rozgotować, ewentualnie zmiksować. Dodać tyle cukru, ile ważą razem banany i dynia, zagotować, nałożyć do słoików, spasteryzować.


MARMOLADA  DYNIOWO-JABŁKOWA

Składniki:
500 g dyni, 500 g niesłodzonego musu jabłkowego lub jabłek, sok i skórka z 1 cytryny, 1 kg cukru żelującego.

Przygotowanie:
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, miąższ rozdrobnić. Dynię obrać, przepołowić, wydrążyć pestki razem z otaczającym je miękkim miąższem. Resztę zważyć i rozdrobnić. Wymieszać z cukrem żelującym, sokiem i skórką cytrynową, stale mieszając doprowadzić do wrzenia. Gotować na małym ogniu przez 4 min, nałożyć do słoików, zamknąć.

MARMOLADA  Z  DYNI  I  MORELI
Składniki:
1 puszka moreli, 800 g miąższu dyni pokrojonego w kostkę, 800 g cukru żelującego, 1/3 torebki cukru waniliowego, 30 ml rumu.

Przygotowanie:
Morele odsączyć, do zalewy włożyć dynię, gotować w wysokim garnku do miękkości (ok. 5 min). Zmiksować, dodać cukier żelujący, cukier waniliowy i rum. Wszystko razem zagotować, nałożyć do słoików, postawić na 5 min do góry dnem, aby w słoikach powstało podciśnienie.

MARMOLADA  Z  DYNI  I  ŚLIWEK
Składniki:
500 g zmiksowanego miąższu dyni, 500 g zmiksowanych renklod lub węgierek, kawałek drobno posiekanego kłącza imbiru (1 czubata łyżeczka lub więcej), 1 kg cukru żelującego.

Przygotowanie:
Wszystkie składniki wymieszać i doprowadzić do wrzenia, gotować na dość silnym ogniu przez 4 min. Gorącą marmoladę nałożyć do słoików typu twist, natychmiast zamknąć i ustawić na 5 min do góry dnem.

MARMOLADA  Z  DYNI,  JABŁEK  I  BORÓWEK
Składniki:
500 g oczyszczonej dyni, 1,5 kg jabłek, 500 g borówek (ewentualnie przemrożonej jarzębiny albo żurawin), cukier do smaku (100–250 g).

Przygotowanie:
Jabłka upiec w piekarniku i przetrzeć przez sito. Dynię rozparować i zmiksować. Oba przeciery połączyć z przebranymi borówkami. Odparować na małym ogniu, aż pozostanie mniej więcej połowa pierwotnej objętości. Dodać cukier i dalej smażyć. Gdy kropla spuszczona na ostrze noża lub na talerzyk nie rozlewa się, wkładać przetwór do słoików, zamykać i „pod kocyk”.

SOS  Z  CUKINII  (RELISH)
Składniki:
10 szklanek startego miąższu cukinii, bez skórki i pestek, 4 szklanki posiekanej cebuli, 3 łyżki soli, 3 szklanki papryki pokrojonej w kostkę, 4 szklanki cukru, 2 łyżki soli selerowej, 2 łyżki maki ziemniaczanej, 2 1/2 szklanki octu, 1/2 łyżki gałki muszkatołowej, 1/2 łyżki świeżo zmielonego pieprzu, 1/2 łyżki zmielonej gorczycy, 1/2 łyżki kurkumy.

Przygotowanie:
Wymieszać cukinię, cebulę i sól, odstawić na 30 min. Odlać płyn, dodać pozostałe składniki, doprowadzić do wrzenia, krótko gotować. Gorącym sosem napełniać słoiki i zamykać.

SUSZONE  PESTKI  Z  DYNI
Oczyszczone z miękkiego miąższu pestki płucze się, a następnie suszy na siatce lub papierze w temperaturze 40–60°C, tak aby stopniowo traciły wilgoć i stały się kruche. Nie mogą być przypalone.
Pestki z dyni są nie tylko przysmakiem, ale też przypisuje się im właściwości lecznicze, ponieważ mogą działać jako środek przeciwko robaczycy przewodu pokarmowego.

made by Pumpkin.pl