Logowanie

Losowe zdjęcie

EGVGA


Podstawowe zasady uprawy dyni olbrzymiej

    Przygotowanie podłoża ma kluczowe znaczenie dla wzrostu wszelkiego typu roślin. Dynie wymagają dobrej gleby, bogatej w azot, fosfor i potas. Aby poprawić skład i uzupełnić deficyt należy stosować nawozy mineralne, a także nawóz naturalny, np. kurzy obornik i kompost.

    Drugim ważnym elementem jest dobór dobrego genetycznie ziarna. Nasiona sadzimy do doniczek (najlepiej torfowych) używając ziemi specjalnie do tego przeznaczonej, po około 7 dniach powinny zacząć kiełkowanie. Gotowe sadzonki przenosimy na miejsce stałe gdy mogą występować jeszcze ostatnie przymrozki.

    Aby ochronić naszą roślinę należy stosować różne osłony (szkło, folia, agrowłóknina) i odpowiednio przygotować grządkę, tj. wielką płaską powierzchnię uwieńczoną kopcem z głębokim wewnętrznym dołkiem. Jeżeli sadzimy na kopcu, wówczas przykrywamy zewnętrzne ściany czarną folią, zwiększając nagrzewanie przez słońce.Wczesne nawożenie i odpowiednie nawadnianie zapewni naszej roślinie lepszy wzrost przed zapyleniem. Początkowo zaopatrujemy w fosfor dla wzrostu korzenia, następnie zmieniamy skład zwiększając zawartość azotu i tuż przed osadzeniem owocu zwiększamy zawartość potasu.

    Do zapylenia wybieramy kwiaty żeńskie umiejscowione w odległości co najmniej 4 metrów od głównego korzenia z ponad 5 segmentami i kontem 90 stopni pomiędzy trzonkiem a łodygą rośliny. Idealny czas do umiejscowienia owocu to jest między 20 czerwcem a 10 lipcem. Osadzony w tym okresie owoc ma duże szanse aby do 20 sierpnia osiągną 80-90% swojej ostatecznej wielkości. Jest to ważne, gdyż chłodne wieczory znacznie spowalniają wzrost owocu.

    W czasie przechodzenia w kolejne stadia rozwoju duże znaczenie ma zbilansowany nawóz z wysoka zawartością potasu. Dynia rośnie bardzo szybko co może spowodować przygniatanie łodyg i aby tego uniknąć należy zapewnić dużo miejsca na kolejne wyrastające ramiona. Nie można także dopuścić do zakotwiczenia się głównej łodygi w miejscu wyrastania owocu.

    Gdy mamy kilka owoców na łodydze, trzeba podjąć decyzję który pozostanie, a od tego zależy nasz sukces. Następnie stosujemy zacienienie, co zapobiega pęknięciom i czekamy na efekty naszych zabiegów.

 

made by Pumpkin.pl