Logowanie

Losowe zdjęcie

Rekord Europy


Jak człowiek z Iowa wyhodował 1.600-funtową dynię

Des Moines, Iowa - W trick-or-treaters biegają od drzwi do drzwi. Dziś w tej okolicy na wschód Des Moines, można zobaczyć z papieru duchy wiszące z drzew, krzewów, całej pajęczyny rozciągniętej a migoczące jack-O'-latarnie stoją na każdym kroku. Do połowy ulicy, będą pochodzić z domu Dona Younga, który jest podobnie urządzony na święta jak inne w okolicy, z jednym wyjątkiem.
Zamiast małego błędnego ognika, niczym zapaśnik sumo 900-funtowy olbrzym. Ten potwór jest czymś więcej niż tylko ozdobą Halloween: Jest to karzeł z miotu gigantów, wzrosły na podwórku Younga i jego żony Julie, w pobliżu ich domku w  Des Moines. Ogród Younga zajmuje pół hektara, to mały kawałek ziemi w Iowa poświęcony hobby.
"To ekstremalne ogrodnictwo," Young mówi, spacerując poprzez resztki dyń. Zatrzymuje się w miejscu gdzie wyrosła drugą co do wielkości dyni na świecie.

Nazywa ją "wielkim facetem", waży1662 funtów. W ciągu ostatniej dekady, big-pumpkin coraz bardziej przestał być tylko hobby rolników a stał się regulowaną na świecie konkurencją. Boom nastąpił głównie dzięki Internetowi, co sprawiło, że nasiona i porady dotyczące uprawy są powszechnie dostępne. W tym roku, dziewięć dyń pobiło zeszłoroczny rekord świata . Youngowi  odebrano koronę tylko przez 27 funtów.

• • • • • •

Young jest doświadczonym ogrodnikiem z ciepłym i miłym usposobieniem. Już od młodości miał dryg do uprawy roślin. Wiedział co zrobić aby pomidory dojrzewały wcześnie - w pierwszym tygodniu czerwca. Zboże zbierał przed 4 lipca i uzyskiwał cebulę do pozazdroszczenia. Jednak, jak sam to ujął, "urodziłem się z tym."
Pierwsza grządka wyglądała jak kłębowisko splątanych zielonych kłączy. Zaczął przeszukiwać internet w poszukiwaniu informacji o sposobach uprawy. "Są starzy plantatorzy, którzy od dziesięcioleci przechowują własne małe tajemnice, i zawsze wygrywali konkursy", mówi. "Teraz, wraz z internetem, my wszyscy możemy się tego dowiedzieć."

Young wprowadził wiele poprawek, aby zminimalizować ryzyko jego dyń i maksymalizować ich wzrost. Zacieniał, aby przedwcześnie nie dojrzewały ich skóry i chroni ich dna specjalną tkaniną chroniącą przed myszami.
Mieszał glebę z obornikiem, kompostem i wodorostmi. Wodę deszczową gromadzi  w zbiornikach za garażem. Jeśli używał wodę z miejskiej sieci wodociągowej, pozwala jej leżakować kilka dni aby rozcieńczyć chlor. Także z  wody do podlewania dyni robił  "kompost herbaty" z melasy i robaków- a "tajemnicą, jest że składniki pochodzą od dobrych producentów," mówi.

Mark McWilliams, plantatora dyń z Anamosa, Iowa, mówi: Young jest fanatyczny, należy traktować go z mieszanką respektu i szacunku. "On jest teraz facetem do pokonanie w Iowa", mówi.
W tym roku Young wiedział od razu, że zwycięcstwo wpadnie w jego ręce. Na koniec lipca, jego główna dynia ważyła około 500 funtów, dodając w miarę 50 funtów dziennie. A okres wysokiego wzrostu jest najbardziej niebezpiecznym. Czasem możliwe że duże dynie będą dokarmiane zbyt szybko i trach, mogą nawet eksplodować. "Mogę kontrolować wzrost, przez nieco mniejsze podlewanie," mówi.

Young rozpoczyna sianie w pierwszym tygodniu maja, cztery lub pięć ziaren. Wytwarzają one szereg łodyg, które organizuje wokół głównej przy użyciu kijów bambusa. W ostatnim tygodniu czerwca, pozwala pięciu największym wytworzyć kwiaty żeńskie, które będą zapylony aby rozpocząć właściwą uprawę dyni. Kiedy dynie maja wielkość piłki siatkowej, wybiera jedną dojrzewającą najszybciej. Jeżeli jakiekolwiek inne kwiaty zawiązały się, usuwa je.
Oprócz "wielkiego faceta" Young miał cztery inne w tym roku. Jednak na początku sierpnia miał problemy, jedna zatrzymała się osiągając tylko 500 funtów. Następna pękła przy 900 lb. Pęknięcia dyskwalifikują dynie, ponieważ mogłyby pozwolić plantatorowi na dolewanie wody w celu zwiększenia ich wagi.

Do połowy sierpnia, Young zaczął się martwić. W ubiegłym roku, nie wystawił swoich okazów na konkurs w Anamosa gdyż wszystkie pękły lub eksplodowały. W tym roku miał dwie, i więcej niż osiem tygodni, aż zważy na festiwalu. Kiedy dynia pęknięcia "możesz ja rozbić do końca," mówi. "Hodowanie olbrzyma nie jest takie proste, do 300 funtów nie pękną ale powyżej mogą zacząć się problemy”.

Konkursy Giant pumpkin stają się powszechne jako pajęczyny na poddaszu. Ponieważ coraz więcej plantatorów wprowadziło konkursy w Europie i Ameryce Północnej, nagrody są coraz większe. W puli do wygrania w Anamosa Pumpkin Festival - Iowa's Super Bowl - prawie się podwoiła w ciągu ostatnich pięciu lat do 6750 dolarów.
Impreza jest poświadczona przez organ zarządzający wielkich dyniowych uprawy, Wielkiej Dyniowej Wspólnoty. W GPC posiadają specjalną ceremonię mistrzów, prezentujących światowy rekord w pomarańczowym kurtkach. "zamierzałem pobić rekord świata", mówi Young.

Young nie tylko musi stawiać czoła konkurencji kolegów plantatorów. Jego żona tez zajęła się uprawą. Julie Young rozpoczęła uprawę dyni po obejrzeniu efektów męża,  zaczęła poznawać tajniki tego hobby. "Byłoby wspaniale aby kobieta uzyskała rekord świata," mówi. W zaledwie dwa lata, wyprodukowała 800-funt i 1102-funt dyni i miała drugie miejsce w tym roku na Iowa State Fair. "przeszłam szybki kurs" mówi.

Pięć dni przed Anamosa, "duży facet" Dona Younga  został zmierzony za pomocą  systemu pomiarowego plantatorów przygotowany do oszacowania wagi. Był poza skalą. Wszyscy wiedzieli, że dynia powinna ważyć więcej niż 1500 funtów - rekord świata wynosił 1689 funtów – odcięli łodygę i umieścili ją na specjalnej palecie. Następnego dnia pojechała na przyczepie do Anamosa. Po zakończeniu konkursu Young dowiedział się że jest zdobywcą mniejszego o  27 funtów wstydliwego rekordu, rekord świata padł na Rhode land. Jego koledzy hodowcy pytali, dlaczego nie zostawiłeś go na łodydze tydzień dłużej, chociaż jeden dzień. Young wzruszył ramionami. "otrzymałem tyle ile mogłem”.

 

 

opracowano na podstawie artykułu The Christian Science Monitor By Sean J. Miller

 

made by Pumpkin.pl