Logowanie

Losowe zdjęcie

Jutras Joe


Dynia olbrzymia krok po kroku

Siejemy

Nasiona wysiewamy w pierwszej połowie kwietnia. Namoczone najlepiej w ciepłej wodzie przez co najmniej kilka godzin, wysiewamy pojedynczo najlepiej do doniczek celulozowo- torfowych. Przykrywając cienką warstwą podłoża. Najlepsza temperatura kiełkowania 25-27 ºC z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności. Nasiona kiełkują do 2 tygodni. Roślina jest gotowa do wysadzania do gleby, gdy pierwszy liść jest w pełni ukształtowany.

Sadzimy

Po posadzeniu na miejsce stałe rośliny powinny być chronione przed wiosennymi przymrozkami.  W początkowej fazie, aby utrzymać ciepło można używać mini tuneli foliowych lub agrowłókniny. Następnie, by ochronić młode rośliny, które nie są jeszcze w pełni zakorzenione, należy stosować zasłony przed wiatrem,. Zasłony te można wykonać z drobnej plastikowej siatki, którą osłonimy folią. Można też obsypywać pędy ziemią w celu zabezpieczenia (ponowne zakotwiczenie rośliny), co pozwoli też na rozwój wtórny następnego korzenia.

Kształtujemy pędy

Ukształtowanie pędów podczas codziennych przyrostów jest bardzo ważną sprawą. W przypadku dyni olbrzymiej pęd główny osiąga długość 8 -9 metrów do tego dochodzą pędy boczne, które też osiągają kilka metrów. Dlatego też hodowla jednej rośliny wymaga minimalnej powierzchni 50 m2.  Pędy takie trzeba tak torować, aby w trakcie przyrostu można było spokojnie dotrzeć do każdego miejsca bez naruszenia pędów. I jednocześnie pozwolić w pełni rozwijać się naszemu olbrzymowi. Pozostałe wyrastające boczne pędy należy wycinać.

Decydujemy

Musimy zaplanować gdzie i jak ma wyrosnąć nasza dynia. Wraz ze wzrostem pędów musimy uszczykiwać wszystkie kwiatostany, aby nie dopuścić do zawiązania się owocu. Gdy pęd główny osiągnie minimum 3 metry długości, wybieramy trzy kwiaty żeńskie do zapylenia, na których zawiążą się owoce (jak zapylać kwiaty?). Gdy zawiążą się trzy owoce dyni musimy wyeliminować dwie dynie i pozostawić jedną prowadzącą. Podjęcie takiej decyzji jest poparte wcześniejszą obserwacją. Obserwujemy przyrost trzech dyń , widzimy jak się rozwijają, jaki mają przyrost i na tej podstawie zostawiamy najsilniejszą.

Pozycjonowanie pędu – zacienienie dyni

Nasza dynia będzie rosła w bardzo szybkim tempie, co za tym idzie będzie zmieniał się jej obwód i waga. Dlatego nie możemy dopuścić, aby najbliżej usytuowany pęd ukorzenił się, w ten sposób mamy możliwość regulacji pędu wraz z przyrostem dyni.

Zbiory

Aby ochronić dynię od bezpośredniego światła słonecznego, musimy dostarczyć jej cienia. To zapobiega przedwczesnemu utwardzeniu zewnętrznej skóry i pozwala swobodnie rosnąć. Zbiory rozpoczynamy pod koniec września przed przymrozkami. Owoc odcinamy od pędu pozostawiając jak najdłuższą szypułkę.

 

made by Pumpkin.pl