Logowanie

Losowe zdjęcie

Aukcja Nasion


Chcecie uzyskać gigantyczną dynie światowej klasy?

Co zrobić, aby uprawiana dynia stała się gigantyczna? Zapytajcie 10 doświadczonych hodowców, a prawdopodobnie dostaniecie różne odpowiedzi. Jednak każdy z nich wymieni 4 podstawowe zasady:

Dobre nasiona

Dobra ziemia

Ciężka praca

Szczęście

  • Położenie / przygotowanie podłoża – miejsce pod uprawę usytuowane na płaskim, suchym i dobrze nasłonecznionym terenie. Gleba bogata w składniki mineralne, wzbogacona w nawóz organiczny, który poprawia strukturę i pozwala dłużej utrzymywać wilgotność. Dla tych gigantów ważna jest dostateczna ilość przestrzeni, tj. co najmniej kwadrat o bokach 7 na 7 metrów.
  • Sianie – jeżeli chcecie wyhodować dynię światowej klasy, to potrzebne są wam nasiona od światowej klasy hodowców. Można je znaleźć np. na naszej stronie www.pumpkin.pl

Sposób 1

Poprzedzając sadzenie moczymy nasiona w ciepłej wodzie 4 godzin i sadzimy bezpośrednio do gruntu po ok. 20 maja (tj. po ostatnich przymrozkach wiosennych). Na grządce robimy zagłębienie w kształcie koła i sadzimy do 5 nasion. Wszystko nakrywamy np. agrowłókniną, którą rośliny będą przykryte przez kilka tygodni. Gdy pojawią się rośliny wybieramy najsilniejsze, pozostałe usuwamy.

 

Sposób 2

Siejemy ok. 30 kwietnia do torfowych kubeczków wypełnionych w ¾  lekką ziemią. Utrzymujemy temp. 29 stopni Celsjusza do czasu rozpoczęcia kiełkowania (4-7 dni). Umieszczamy w dobrze oświetlonym miejscu i przesadzamy do ogrodu gdy pierwszy liść jest ukształtowany (4-7 dni). Sadzimy bardzo ostrożnie, gdyż system korzeniowy jest bardzo delikatny, zachowując nachylenie rośliny jak rosła w pomieszczeniu umieszczając sadzonkę przeciwlegle do pleców ogrodu.

 

 1. Ochrona młodych sadzonek – Stosujemy osłony od mrozu i wiatru do czasu dobrego ukorzenienia. Nadajemy kierunek i chronimy przed skręceniem głównego ramienia stosując słupki w kształcie litery X lub przysypujemy ziemią, co również sprzyja tworzeniu się wtórnego korzenia.
 2. Podcinanie – ideałem jest mieć roślinę rosnącą w trójkącie, tak aby główne ramie swobodnie rosło w lini prostej nawet do 9 metrów, a boczne skracamy by nie były dłuższe niż odpowiednio 8, 6 i 4 metry po każdej stronie. Jeżeli uznamy, że główne ramie ma odpowiednia długość wówczas odcinamy koniec lub zasypujemy ziemią.

 

__|__

___|___

____|____

_____|_____

______|______

 __6 m ___|___6 m ___

 ___8 m ___|___8 m ____

 

 1. Regulacja kierunku   obracanie rośliny jest konieczne do utrzymania prawidłowego kierunku. Można łatwo kierować rosnącą dynią wbijając paliki wywierające nacisk w czasie wzrostu, tak by utrzymać linię prostopadłą, wykonujemy ten zabieg każdego dnia.
 2. Nawadnianie / zapylanie – dynie korzenią się płytko, a zapotrzebowanie na wodę jest duże i wzrasta w czasie rozwoju dyni, szczególnie w okresach gorących i suchych. Owoc dyni zawiera 90% wody. Najlepszą porą do podlewania jest wczesny wieczór. Podlewamy stosując roztwór składników mineralnych (fosfor, potas, azot) w następujących proporcjach: 15/30/15 w maju (pora sadzenia) i czerwcu (wzrost korzenia), 20/20/20 w lipcu  i 15/10/30 w okresie wzrostu. Dodajemy mieszanki naturalnych nawozów, np. olej rybny.
 3. Odchwaszczanie – usuwać chwasty należy bardzo ostrożnie, gdyż łatwo można uszkodzić płytki system korzeniowy. Dynia sama doskonale radzi sobie z innymi niepożądanymi roślinami, gdyż duże liście zatrzymują światło słoneczne blokując ich wzrost.
 4. Początki giganta – Zapylenie może nastąpić w sposób naturalny przez owady, lub pod naszą kontrolą. Około 1 lipca wybieramy 3 kwiaty żeńskie w odległości 3-4 metrów od korzenia. Około 20 lipca wybieramy najszybciej rosnącą dynię a pozostałe usuwamy. Wybrana dynia powinna mieć ładny kulisty kształt, umieszczona prostopadle do głównego ramienia rośliny z taka ilością miejsca aby swobodnie mogła rosnąć. Pod owoc można coś podłożyć, np. piasek lub drewniany podest, aby pod dynią było zawsze sucho i nie tworzyło się błoto.
 5. Obserwujemy – sprawdzamy co dwa dni co dzieje się na grządce. Wykonujemy następujące zabiegi: usuwamy wszystkie pojawiające się młode dynie, usuwamy korzenie tworzące się na łodydze 1 metr w obu kierunkach od dyni, odsuwamy wszystkie odrosty w pobliżu dyni, możemy także delikatnie przesuwać główna łodygę jeżeli rosnąca dynia zacznie ją przyciskać.  Pod łodygę prowadzącą do dyni można podłożyć np. styropian.
 6.  Przykrywanie – dynie przykrywamy chroniąc przed słońcem i deszczem. Jeżeli tego nie zrobimy słońce utwardzi skórę i zahamuje wzrost. Można do tego wykorzystać płótno, które przepuści mało deszczu i ograniczy dostęp słońca. Przykrycie może być zamocowane na stelażu lub leżeć bezpośrednio na dyni.
 7. Choroby i szkodniki – przede wszystkim należy zapobiegać potencjalnym zagrożeniom.  Nie wolno podlewać wieczorem systemem napowietrznego zraszania, gdyż może to sprzyjać powstawaniu pleśni na liściach i zredukuje możliwość dokarmiania dyni. Owady takie jak pluskwy, larwy chrząszcza i ślimaki mogą zeszpecić naszego olbrzyma. Zapobiegawczo, na początku wzrostu można rozpylić środek owadobójczy w promieniu 1 metra wokół korzenia głównego. Można spryskiwać liście co dwa tygodnie zaczynając z początkiem czerwca, zmieniając środki owadobójcze, pestycydy, hungicydy czy herbicydy w zależności od pojawiających się zagrożeń.
 8. Żniwa – gdy w powietrzu czuć chłód a temperatura może spaść poniżej zera rozpoczynamy zbiory. Przenoszenie tych olbrzymów jest dość proste z pomocą kilku przyjaciół. Toczymy olbrzyma z pomocą kilku koców lub dużych kawałków materiału. Podnosimy rogi koca i przerzucamy na drugi koc i tak dalej. Im dynia większą tym więcej potrzebujemy przyjaciół do pomocy. To jest dobra rada ale do 250 kg, mając większą szukajmy przyjaciela z podnośnikiem (ładowarką).
 9. Informacje – jest wiele dodatkowych szczegółów dotyczących uprawy dyń olbrzymich i nie każdy ogrodnik chce zdradzić swoje tajemnice. Żeby powiększać swoja wiedzę trzeba dużo czytać,  wymieniać się doświadczeniami z innymi lub szukać informacji na mojej stronie www.pumpkin.pl

 

Dodatkowe informacje.  Jeżeli jesteś początkującym miłośnikiem gigantycznych dyń to spróbuj opiekować się tylko dwiema roślinami. Możesz sadzić więcej ale skup się tylko na dwóch. Wierz mi, przyjdzie połowa lipca a dynie będą tak szybko rosły, że pod koniec miesiąca będziesz musiał poświęcić bardzo dużo czasu swoim ulubieńcom.  

 

Co oznaczają te liczby: 1689 Jutras 07

1689 = waga dyni w funtach, Jutras = hodowca, 07 = rok

Female = nasiona, z których wyrosła dynia, Male = nasiona, z których pochodzi kwiat męski

 

Przykłady krzyżówek – dzieci olbrzymów są gigantami.

 

 

 

 Female

Male

902 Foss 07

 813.5 Foss

 1068 Foss

813.5 Foss 06

 699 Bosworth

  845 Bobier

818.5 Foss 06

 845 Bobier

 1314 Beauchiem

1068 Foss 06

 1101 Nothrup

  845 Bobier

1213 Foss 06

 1314 Beauchiem

  845 Bobier

Tylko z nasionami z rodowodem odniesiesz sukces.

 

 

 

 

 

made by Pumpkin.pl